Home » fashion, Style

20 lat Photoshopa. Okładka genialna albo wtopa.

19 luty 2010 Ten post czytało już 18 720 gości 2 komentarzy

19 lutego Photoshop miał swoje 20 urodziny! Dzięki niemu mało atrakcyjne kobiety mogą poczuć się jak księżniczki, a naturalnie piękne panie zamienić w plastikowe lale – padlinę dla kolorowych gazetek i plotkarskich portali. Na starcie zobaczcie trzy kolaże before & after. Na pierwszym z nich oczywiście Madonna (52).

Przez ostatnie lata mieliśmy wiele okazji do śmiechu. Praktycznie każdego miesiąca gdzieś na świecie wychodzi magazyn z potworem na okładce. Jest zawsze dużo zabawy, ale też za każdym razem pojawia się pytanie, kiedy skończy się ta błazenada?

W ubiegłym roku pojawiła się szansa na zmianę. Świat wytoczył wojnę retuszowaniu zdjęć. Oczywiście nie oznaczało to śmierci dla Photoshopa, a jedynie było ostrzeżeniem dla grafików o zachowanie rozsądku przy poprawianiu matki natury. Wyraźny krok w tym kierunku zrobił francuski Elle. W kwietniu 2009 roku na kilku okładkach magazynu znalazły się mega gwiazdy bez makijażu i retuszu: Herzigova, Bellucci i Sophie Marceau. Naprawdę są piękne.

Jesienią zrobiło się jeszcze milej. Światowy trend na zdjęcia bez Photoshopa zauważył Twój Styl. Na okładce wrześniowego numeru pojawiły się Magdalena Cielecka, Kinga Rusin i Danuta Stenka. Wszystkie bez retuszu i makijażu. Dokładnie tego samego miesiąca Harper’s Bazaar pokazał na swojej okładce 8 supermodelek lat dziewięćdziesiątych również bez retuszu.

Eksperyment z okładkami przyniósł magazynom naprawdę duży rozgłos. Coś faktycznie się zmieniło. A przynajmniej mogliśmy mieć takie wrażenie. Jednak wszystko wróciło do normy(?) wraz z pojawieniem się na okładce grudniowego Twojego Stylu Małgorzaty Kożuchowskiej. A może Grażyny Torbickiej? Tak, to Pani Grażyna „z grzywką Rihanny i pasemkami Gosi Andrzejewicz”, jak to wspaniale napisał Dziennik.

Czy jednak świat bez Photoshopa byłby faktycznie piękniejszy?

Miłego weekendowania!
Michał

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

2 Komentarze »

  • Kinga said:

    Haha, na początek dnia te zdjęcia naprawdę poprawiły mi humor i fragment „Praktycznie każdego miesiąca gdzieś na świecie wychodzi magazyn z potworem na okładce.” Faktycznie bardzo przesadzają z tym Photoshopem. Celebrytki i modelki poprawiane nad miarę przestają przypominać żywe kobiety, a raczej postaci z mangi. Nienaturalny odcień i blask skóry, ani jednego pieprzyka i sydndrom Benjamina Buttona z jego odmładzaniem w czasie.

  • Charli said:

    Dobre, właśnie takich przykładów potrzebowałem do prezentacji szkolnej o naduzyciach w grafice i obróbce zdjęć.

Skomentuj wpis na blogu!

Wpisz komentarz poniżej lub trackback z Twojego bloga. Możesz również śledzić komentarze przez kanał RSS.

Pisz zrozumiale i na temat. Nie spamuj.

Możesz używać poniższych tagów:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Chcesz, aby przy komentarzu pojawił się Twój avatar? Zarejestruj się na Gravatar.