Home » fashion, Style

Szkoły projektowania i nowe możliwości.

3 marzec 2010 Ten post czytało już 12 778 gości 4 komentarzy

Dzisiejszy temat na Fashionerze powinien zainteresować wszystkich, którzy marzą o karierze projektanta. Polska mapa szkół kształcących projektantów mody nie jest skomplikowana. W uproszczeniu… wśród państwowych szkół wyższych od ponad 40 lat rządzi ASP w Łodzi. W Krakowie od 1994 roku działa Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru. Sama skończyłam obie uczelnie, ale pozwólcie że teraz nie będę pisała jak oceniam ich poziom i która z nich jest lepsza. Do Łodzi i Krakowa mocnym akcentem dołączyła kilka lat temu Warszawa. Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru, której jestem wykładowcą, na niejednym konkursie pokazała, że ma bardzo utalentowanych studentów. Teraz jako jedyna szkoła projektowania w Polsce ma podpisany kontrakt z prestiżową brytyjską uczelnią University of Creative Arts z Rochester pod Londynem.

UCA Rochester

Co to oznacza dla młodych projektantów? Najlepsi absolwenci mogą rozpocząć studia licencjackie oraz magisterskie w UK. Co więcej, bez egzaminów wstępnych i automatycznie od II roku! Takiej możliwości nie dawało mi nawet ASP. Uczelnia z Rochester może się pochwalić wieloma sukcesami swoich studentów.

Jeden z poczytniejszych tytułów branżowych napisał, że według jurorów polskich konkursów modowych krajowi wykładowcy nie uczą studentów niczego ciekawego. Nie ukrywam uraziło mnie to, bo sama wykładam. Ludzie z University of Creative Arts przed podpisaniem umowy o współpracę prześwietlili warszawską uczelnię i osiągnięcia absolwentów. Byłam lekko spięta, bo weryfikowano również i mój program autorski. Jest OK. Może więc nie warto tak szybko wypowiadać złych sądów o polskiej szkole projektowania? Trafiają do mnie prawdziwe perły i przeciętniaki, ale tak jest wszędzie. Zobaczcie i sami oceńcie prace według mnie dobrze zapowiadających się projektantów młodego pokolenia: Joanny Wysoczyńskiej, Katarzyny Konieczki i Pauliny Bojór.

Joanna Wysoczyńska

Katarzyna Konieczka

Paulina Bajór

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...Loading...

4 Komentarze »

 • Bartol said:

  Coś co jeszcze kilka miesięcy nie istniało teraz widzę urosło całkiem sporo. Trzymam kciuki za bloga. Bardzo fajnie, lekko się czyta…

 • karolina said:

  Od przyszłego roku na wydziale wzornictwa na warszawskiej ASP będzie kierunek projektowanie ubioru.

 • скачать архив музыки rhytmic europop said:

  ок и все таки текст мелковат

 • Popy said:

  http://peaceandlove-popysworld.blogspot.com/

  Nowy blog modowy zapraszam!
  Autorka (bloga czyli ja) śledzi najnowsze trendy i chce podzielić sie tym z Polską . Chce wprowadzić Polskę na nowy poziom MODY .

  a twój blog bardzo ładny !
  ja dopiero zaczynam więc proszę o wyrozumiałość .

Skomentuj wpis na blogu!

Wpisz komentarz poniżej lub trackback z Twojego bloga. Możesz również śledzić komentarze przez kanał RSS.

Pisz zrozumiale i na temat. Nie spamuj.

Możesz używać poniższych tagów:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Chcesz, aby przy komentarzu pojawił się Twój avatar? Zarejestruj się na Gravatar.