Home » fashion, Moda damska

Fashion Design Awards 2019 – młodzi projektanci na fali

16 czerwiec 2019 Ten post czytało już 1 848 gości Bez komentarza

Za nami jubileuszowa edycja prestiżowego konkursu Fashion Designer Awards. Finał FDA odbył się pod koniec maja w hali Global Expo w Warszawie. W atmosferę włoskiego klimatu przeniosło nas 10 autorskich kolekcji inspirowanych tematem „Be Italian, Be Glamour”. Zjawiskowo w białej kreacji od Violi Piekut prezentowała się Joanna Sokołowska-Pronobis, pomysłodawczyni konkursu. 10. edycję Fashion Designer Awards wygrał Adrian Krupa, student łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.

 

61190139_2603081409704180_851192664719097856_n

W ocenie jurorów jego kolekcja wykraczała daleko poza ramy współczesnego myślenia o modzie. Geometryczne konstrukcje, asymetria i oryginalne brokatowe dzianiny oraz oryginalne dodatki to iście teatralne kostiumy prosto z karnawału w Wenecji. Ta wizjonerska kolekcja urzekła jurorów i wielu gości FDA. Tyle organizatorzy, a co sam autor ma do powiedzenia o swojej kolekcji?

Adrian Krupa_1

Adrian Krupa_4

Jest to początek mojej kolekcji magisterskiej w ASP w Łodzi. Przygotowuję dyplom z dwóch specjalizacji. Pierwsza to projektowanie ubioru w słynnej pracowni 240 pod okiem Michała Szulca i Małgorzaty Czudak. Moja druga specjalizacja to projektowanie obuwia i galanterii skórzanej i tę część kolekcji przygotowuję pod okiem dr Katarzyny Wróblewskiej. Kolekcja Fun pokazuje jedną wielką radość i zabawę, słynną esencją la dolce vita. Sylwetki budowane są na zasadzie total looków. Każdą zbudowałem z tej samej tkaniny, włącznie z butami. Swój styl określam jako awangardę na ulicę, dużą wagę przykładam do formy i konstrukcji ubioru. Szukam nowych rozwiązań konstrukcyjnych w ubiorze.

Adrian Krupa_5

Kolekcja bez wątpienia wyróżniała się na wybiegu. Zaskakiwała i rozśmieszała. Dodatkowa ręka machała do widza bynajmniej nie z ukrycia. Każda sylwetka była swego rodzaju puszczeniem oka do gości finału. Nie stwarzała wrażenia napuszonego włoskim stylem, bo pierwszeństwo miała po prostu dobra zabawa. Zwycięzca 10. edycji otrzymał imponującą pulę nagród, m.in.: staż w atelier włoskiej projektantki Francesci Liberatore, 20 000 PLN, pełne stypendium w szkole projektowania Viamoda, wyjazd do Mediolanu na targi White Milano z batonikiem Duplo, wyjazd na targi Premier Vision do Paryża z Cisowianką Perlage, udział w 2. edycji International Young Designers Contest w Kijowie, obsługę sesji lookbookowej lub wizerunkowej przez Partnerów beauty FDA – markę MATIX i AA Wings of Colors. I to nie koniec nagród. Zwycięzca otrzymał również specjalną sesję na łamach miesięcznika Avanti oraz stanowisko w Strefie Mody podczas Green Festival Olsztynie od cojestgrane24.pl

krupa

Joanna Sokołowska-Pronobis przygotowała jeszcze jedną nagrodę – staż w atelier Georges’a Chakry – projektanta z Bejrutu, który był honorowym przewodniczącym jury 1. edycji FDA. Światowej sławy projektant wysłał specjalne wideogratulacje na jubileusz FDA. Wyróżniono również kolekcję Magdaleny Czamary, która otrzymała staż w atelier Bizuu i promocje na portalu kobieta.pl oraz Manueli Koreckiej, która wygrała staż w atelier Gosi Baczyńskiej, staż w dziale charakteryzacji TVN oraz nagrodę Showroom Talents. Mnie osobiście spodobały się też bardzo dwie sylwetki Anny Hasiak. Może i pokazowy kurz już opadł, ale jak sądzę Adrian Krupa w kolejnych latach dostarczy nam jeszcze wiele modowych wrażeń.

Hasiak

Hasiak2
Magdalena Czamara_5

Manuela Korecka _5

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...Loading...

Skomentuj wpis na blogu!

Wpisz komentarz poniżej lub trackback z Twojego bloga. Możesz również śledzić komentarze przez kanał RSS.

Pisz zrozumiale i na temat. Nie spamuj.

Możesz używać poniższych tagów:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Chcesz, aby przy komentarzu pojawił się Twój avatar? Zarejestruj się na Gravatar.